Το Πρόγραμμα του Συνεδρίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜA.pdf

09.10-09.20: Εγγραφή

09.20-09.30: Έναρξη του Συνεδρίου, Χαιρετισμός

Πρώτη Συνεδρία (Συντονιστής: Σωτήρης Μητραλέξης) – στην ελληνική γλώσσα

 

09.30-10.10: Χρήστος Γιανναράς (Ομότιμος Καθηγητής Φιλοσοφίας του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών)

Η ιδεολογική εκδοχή της πολιτισμικής ταυτότητας και ο ελληνικός «τρόπος»

 

10.10-10.30: Θεόδωρος Παντούλας (Πανεπιστήμιο Sapienza, Ρώμη)

Ταυτότητες σε αναμονή: δυο αιώνες δανεικής νεωτερικότητας

 

10.30-11.00: Συζήτηση

 

11.00-11.10: Διάλειμμα / Καφές

 

Δεύτερη Συνεδρία (Συντονιστής: Γεώργιος Στείρης) – στην αγγλική γλώσσα

 

11.10-11.30: Δημήτρης Φάρος (Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών)

The “Principle of Nationalities” and the “Ideal of the Empire”: Ideological Debate during Greece’s “National Schism”

 

11.30-11.50: Σωτήρης Μητραλέξης (Freie Universität Berlin)

Elements of Political Theory in Odysseas Elytis’ essay “Ta Dimosia kai ta Idiotika” (‘The Public and the Private’).

11.50-12.10 Διονύσης Σκλήρης (Université Paris IV-Sorbonne)

Trinitarian theology and Modern Greek identity

 

12.10-12.40: Συζήτηση

 

Τρίτη Συνεδρία (Συντονιστής: Γεώργιος Αραμπατζής) – στην ελληνική γλώσσα

 

12.40-13.20: Ηλίας Παπαγιαννόπουλος (Επίκουρος Καθηγητής Σὐγχρονης Πολιτικής Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πειραιώς)

Το «γύρισμα του κόσμου» και η νεοελληνική συνθήκη: σχόλια στη «Γραμμή του ορίζοντος» του Χρήστου Βακαλόπουλου

13.20-13.40: Κώστας Κουτσουρέλης (Göthe Institut Athen)

Εικόνες του Ελληνισμού: Ιστορικά Διλήμματα και Προσανατολισμοί

13.40-14.10: Συζήτηση

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ / ΓΕΥΜΑ 14.10-15.40

 

 

Τέταρτη Συνεδρία (Συντονιστής: Ηλίας Παπαγιαννόπουλος) – στην αγγλική γλώσσα

 

15.40-16.00: Γεώργιος Στείρης (Επίκουρος Καθηγητής Μεσαιωνικής Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

George of Trebizond and Bessarion on Identity and Otherness

16.00-16.20: Μιχαήλ Μαντζανάς (Επίκουρος Καθηγητής Φιλοσοφίας της Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Αθηνών)

Greek Identity and Independence in Leonardos Philaras’ works

16.20-16.40: Αθανασία Θεοδωροπούλου (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Ταυτότητα και κρίση στον Βησσαρίωνα

16.40-17.10: Συζήτηση

 

17.10-17.20: Διάλειμμα / Καφές

 

 

Πέμπτη Συνεδρία (Συντονιστής: Γεώργιος Στείρης) – στην αγγλική γλώσσα

17.20-17.40: Γεώργιος Αραμπατζής (Επίκουρος Καθηγητής Βυζαντινής Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

Byzantine philosophy and modernity

17.40-18.00: Δημήτριος Βασιλάκης (King’s College, London)

Petros Brailas-Armenis and the constituents of Modern-Greek identity

18.00-18.20: Νικολέττα Χατζηπαύλου (King’s College, London)

Experiencing Empire: The case of Cyprus’ National Poet and his representation of the Ottoman Empire

18.20-18.50: Συζήτηση

Παρατηρήσεις, Λήξη του Συνεδρίου (18.50-19.00)

Μεταφορά στον χώρο του Δείπνου του Συνεδρίου

Το δείπνο του Συνεδρίου θα λάβει χώρα στο εστιατόριο OlivenbaumBreite Straße 33, 13187 Pankow – Berlin (S+U Pankow, M1 station “Rathaus Pankow”). Tηλ: 004930 49919612.